Pojistné smlouvy je potřeba aktualizovat, především pojištění nemovitosti
11. 08. 2021

Pojistné smlouvy je potřeba aktualizovat, především pojištění nemovitosti

Napadlo vás někdy, že je potřeba pojistné smlouvy aktualizovat? Obzvlášť ty, které se týkají vaší nemovitosti a domácnosti? Důležité to je hlavně tehdy, když si například přistavíte nové patro nebo zrekonstruujete byt nebo dům. Vaše nemovitost totiž přístavbou nebo rekonstrukcí získala na hodnotě a pokud svoji pojistnou smlouvu nezaktualizujete, stává se díky tomu vaše nemovitost tzv. podpojištěnou.

Co znamená podpojištění?

Je to výraz pro stav, kdy je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její skutečná hodnota. Možná vás napadne, že aspoň neplatíte za pojištění tolik. Jenže, pokud máte nemovitost podpojištěnou, může dojít k situaci, že v případě čerpání pojistky pak vyplacená částka nepokryje skutečný rozsah škod. A to právě kvůli tomu, že pojistka byla sjednána na nižší hodnotu nemovitosti.

Například u nově postaveného patra a neaktualizované smlouvě se může stát, že samotné patro vlastně není pojištěné. Je to proto, že v pojistné smlouvě není aktualizovaná obytná plocha, ale je tam uvedena jen ta původní.

Nicméně podpojištění nevzniká jen kvůli rekonstrukci nebo přístavbě patra. Vaše nemovitost nabývá na hodnotě také například přístavbou garáže či bazénu a lepším vybavením. Když si totiž nakoupíte nové spotřebiče, moderní elektroniku nebo třeba investujete do obrazů, mincí nebo jiných sběratelských artiklů, navyšujete tím i celkovou hodnotu vybavení domácnosti a nemovitosti.

A správně nastavená pojistka je pak důležitá pro to, abyste dostali odpovídající plnění v případě závažných pojistných událostí.

Svoji nemovitost máme často lépe pojištěnou než svoje zdraví

Bohužel platí, že velká část z nás má opravdu pojištěný svůj majetek víc než vlastní život a zdraví. Ale to je každého volba. Cílem dnešního článku nemá být polemika nad tím, která pojistka je důležitější. Cílem je připomenout, že pojistné smlouvy je potřeba aktualizovat. Obzvlášť pak pojištění nemovitosti. A to ideálně každé dva až tři roky, maximálně jednou za pět let. Samozřejmostí by vždy měla být aktualizace pojistky v případě rekonstrukce nebo větších úprav nemovitosti.

Podle údajů od pojišťoven je podpojištěný zhruba každý šestý dům nebo domácnost. U starších pojistek to může být dokonce až téměř třetina všech nemovitostí. A co vy? Aktualizovali jste v poslední třech letech svoje pojistné smlouvy? Jestli ještě ne, tak se mi ozvěte se a podíváme se na to společně.

Soňa Šmajzrová
Autor: Soňa Šmajzrová

Jako poradce pracuji ve finacích od roku 2007 a mými klienty jsou lidé z různých profesí. Působím nejvíce ve východních Čechách, nejčasteji v oblasti Žamberska, Pardubicka a Hradecka, ale své klienty mám například i v Brně a v Praze.

Profese finančního poradenství v ČR utrpěla v minulosti mnoho šrámů. Hlavní příčinou byla zejména její nedostatečná regulace, což se v posledních letech hodně mění. Finanční trh se díky tomu stává profesionálnější a to má pozitivní dopad na klienty.

Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali, ale chyba může být v nevhodném zacházení s penězi.

Spolupráce se mnou a tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů a lépe se svými financemi hospodařit.

Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení