Bezhotovostní platby už předčily platby v hotovosti
10. 3. 2021

Bezhotovostní platby už předčily platby v hotovosti

Už se vám to dřív taky stalo? Zapomněli jste, že nemáte v peněžence dostatek peněz a chtěli jste zaplatit svůj padesátikorunový nákup kartou? Možná se na vás pokladní a ostatní nakupující dívali jako na exota. Ale dnes, kdy za posledních dvanáct měsíců výrazně vzrostl počet bezhotovostních plateb, už vámi zaplacenou částku kartou řešit nikdo nebude.

Za běžné se považuje platit bezhotovostně klidně i nákup v hodnotě 10 korun. To odpovídá zhruba čtyřem rohlíkům. I tuhle oblast našeho života totiž ovlivnila pandemie. Platební chování se proměnilo nejen na internetu. V mnohem větší míře totiž lidé platí bezhotovostně i v běžných obchodech a podnicích. Někteří kartou, jiní dokonce přes své mobilní telefony.

Zlomový okamžik – jaro 2020

Většina obchodníků a dopravních společností po nás s prvními nakaženými covidem začala vyžadovat bezkontaktní předání zboží. Platba na dobírku často nebyla možná nebo s ní býval spojený požadavek bezhotovostní platby. I dnes to tak často je.

Nejen díky tomu většina z nás přešla na bezhotovostní platby a to i v dalších měsících pokračující pandemie. Dnes je už nadpoloviční většina plateb realizována právě prostřednictvím platebních karet. Konkrétně 54 procent z nás platí téměř vždy bezhotovostně.

V některých případech by těch plateb bylo dokonce až téměř 75 procent, jen ne všichni obchodníci a prodejci platební karty akceptují. Zbývající jedna čtvrtina plateb podle posledních průzkumů připadá tedy na ty, kteří za každých okolností preferují platbu v hotovosti.

Nejčastěji platíme bezhotovostně za potraviny

Až 83 procent dotázaných uvedlo, že nejčastěji takto platí při nákupu v obchodech s potravinami. Nebo za oblečení, zboží objednané v e-shopech a třeba i na benzínových pumpách za benzín a naftu.

Nejedná se jen o platby klasicky kartou, ale také platby přes mobilní telefon. Ty také vzrostly. Podle posledních průzkumů meziročně dokonce až o 8 procent. 

A téměř polovina respondentů (46 procent) by se vůbec nezlobila za úplné zrušení plateb v hotovosti. Kam patříte vy? Mezi ty, kteří klidně budou platit jen bezhotovostně nebo mezi 27 procent těch, kteří chtějí vždy platit penězi?

 

Soňa Šmajzrová
Autor: Soňa Šmajzrová

Jako poradce pracuji ve finacích od roku 2007 a mými klienty jsou lidé z různých profesí. Působím nejvíce ve východních Čechách, nejčasteji v oblasti Žamberska, Pardubicka a Hradecka, ale své klienty mám například i v Brně a v Praze.

Profese finančního poradenství v ČR utrpěla v minulosti mnoho šrámů. Hlavní příčinou byla zejména její nedostatečná regulace, což se v posledních letech hodně mění. Finanční trh se díky tomu stává profesionálnější a to má pozitivní dopad na klienty.

Průzkumy ukazují, že až 80% lidí se v průběhu života setká s určitými finančními problémy. Asi Vás teď překvapí, že ve většině případů není problém v tom, že by lidé málo vydělávali, ale chyba může být v nevhodném zacházení s penězi.

Spolupráce se mnou a tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů a lépe se svými financemi hospodařit.

Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení